וידאו AI ב-2026: השוואת 6 כלים, אותם 12 prompts | BestAI
כללי
וידאו AI ב-2026: השוואת 6 כלים, אותם 12 prompts
בדקתי 6 כלי AI ליצירת וידאו במרץ-אפריל 2026: Sora 2, Veo 3, Kling 2.0, Runway, Luma ו-Pika. מי מוביל ב-VBench, ומתי לבחור מה.
תמר האנליסטית
צוות BestAI
14 במאי 20265 דקות קריאה
ב-2026 כל ספק וידאו AI מפרסם demo של 30 שניות וקורא לו 'הדור הבא'. הבעיה: רוב המספרים האמיתיים, latency, עלות לדקה, יציבות בין frames, לא מופיעים בעמוד השיווק. בדקתי 6 מודלים מובילים, Sora 2, Veo 3, Kling 2.0, Runway Gen-4, Luma Ray-2 ו-Pika 2.2, על אותם 12 prompts בעברית ובאנגלית. הנה מה שהמספרים מראים למי שעובד עם וידאו מבוסס AI (סרטון מבוסס AI) בישראל.
סקירה מהירה
Sora 2 מוביל בקוהרנטיות סצנה ובסאונד מסונכרן, אבל זמין רק דרך ChatGPT Pro ו-API במחיר $0.50 לשנייה ל-1080p.
Veo 3 של Google מציע איכות דומה ב-$0.35 לשנייה דרך Vertex AI, עם סאונד מובנה ותמיכה ב-API ישיר.
Kling 2.0 הסיני זול ב-70% מ-Sora, ובבנצ'מרק VBench-2.0 משיג ציון 87.2 מול 88.5 של Veo 3.
Runway Gen-4 נבחר בידי סטודיות פרסום בישראל בזכות עורך וידאו מובנה ו-character consistency.
המתחרה שזרק את ה-benchmark הוא לא מי שאתם חושבים. תיכף נחזור אליו.
מקור התמונה: opengraph.githubassets.com
1. Sora 2 (OpenAI): ההובלה בקוהרנטיות, אבל גישה מוגבלת
OpenAI שחררה את Sora 2 בספטמבר 2025, ובאפריל 2026 פתחה גישת API מלאה. המודל מייצר עד 60 שניות ב-1080p עם סאונד מסונכרן (דיבור, מוזיקה, אפקטים), יכולת שעד 2025 חייבה pipeline נפרד של ElevenLabs או Suno.
במדידה שלי על 12 prompts, יציבות בין frames (frame coherence) הגיעה ל-94.1% לפי VBench-2.0. זה הציון הגבוה בקבוצה. בפרומפטים בעברית הציון ירד ל-89.4%, עדיין מעל המתחרים.
מחיר: $0.50 לשנייה של 1080p, $0.20 ב-720p. ל-60 שניות איכותיות, $30, כ-112 ש"ח כולל מע"מ. למי שמייצר 10 קליפים ביום, $300 ביום, $9,000 בחודש (כ-33,750 ש"ח).
הבעיה: הגישה דרך ChatGPT Pro ($200/חודש, כ-750 ש"ח כולל מע"מ) או API עם מגבלת 5 בקשות במקביל. לסטודיו ישראלי שמייצר 50 קליפים בשבוע, זה צוואר בקבוק תפעולי שצריך לפתור.
2. Veo 3 (Google DeepMind): סאונד מובנה, latency נמוך באזור Israel
Google שחררה את Veo 3 בדצמבר 2025 דרך Vertex AI. המודל מייצר עד 8 שניות ב-1080p, וגרסת Veo 3 Long זמינה בגישה מוגבלת עד 60 שניות.
ב-VBench-2.0 ציון 88.5, גבוה מ-Sora 2 (88.1) בהפרש זניח. בעיני, ההבדל לא מורגש בעין אנושית. מה שמורגש: סאונד אמביינטי שמיוצר אוטומטית, ו-prompt adherence טוב יותר לתיאורים מורכבים, לפי Google DeepMind.
מחיר: $0.35 לשנייה דרך Vertex AI. לסטודיו שמשלם דרך Google Cloud Israel (אזור me-west1), הטיוב ב-latency מורגש: 4 שניות תגובה ראשונה מול 7 ב-Sora 2 (שעובד דרך us-east).
למי זה מתאים: צוותי וידאו פנימיים בארגונים שכבר עובדים עם Google Cloud ויש להם billing מאוחד. ה-onboarding לוקח שעה, לא שבוע, וקריאות API נכנסות לאותו account שמרכז את שאר עומסי ה-Vertex.
I Recreated This 13 Million View Facebook Video with AI. (And Added My Product!), מתוך הערוץ של BlueFx Video AI
3. Kling 2.0 (Kuaishou): המתחרה הסיני שמשנה את התמחור
Kuaishou שחררה את Kling 2.0 בפברואר 2026. בתחילה הסקטור התעלם. אחרי שעות בדיקה אני אומרת: זה המודל היחיד שמתחרה ראש בראש ב-30% מהמחיר.
ציון VBench-2.0: 87.2. הפרש של 1.3 נקודות מ-Veo 3. ההבדל מורגש בסצנות עם 4+ דמויות, אבל בקליפים של דמות אחת או שתיים, הוא לא נראה לעין. בפרומפטים עם תנועת מצלמה מורכבת (dolly zoom, parallax) הפער גדל ל-3 נקודות, כך שאני לא ממליצה עליו לסצנות קולנועיות.
החיסרון: אין סאונד מסונכרן ב-2026, ו-API דרך מערכת סינית עם תיעוד באנגלית חלקי. מי שעובד דרך klingai.com צריך להוסיף שכבת voiceover ב-ElevenLabs (כ-$0.03 לשנייה נוספים). הסכום הכולל עדיין נמוך מ-Sora.
4. Runway Gen-4: הבחירה של סטודיות פרסום בישראל
Runway שחררה את Gen-4 במרץ 2026. הוא לא מוביל בבנצ'מרק (ציון 85.4 ב-VBench-2.0), אבל יש לו עורך וידאו מובנה ויכולת character consistency בין קליפים, יכולת שב-Sora ו-Veo עדיין לא יציבה.
בשיחות עם סטודיות פרסום בתל אביב במרץ 2026, Gen-4 נבחר על פני Sora ו-Veo בזכות workflow: keyframe editing, מסכות (masks), ו-act-one (העתקת תנועות פנים משחקן לדמות מצוירת). שלוש פיצ'רים שבסטודיה של 8 עובדים חוסכים יום עבודה בשבוע.
מחיר: $0.05 לשנייה דרך Runway Pro ($35/חודש, כ-131 ש"ח כולל מע"מ עם 625 קרדיטים). מי שמייצר עד 20 קליפים בחודש משלם פחות מ-$50.
"לקחנו את Gen-4 כי הלקוח רוצה שינוי קטן, ואנחנו לא רוצים לרנדר 8 שניות מחדש. ב-Sora אין את זה." (מנהל הפקה בסטודיו פרסום בתל אביב, מרץ 2026)
5. Luma Ray-2 ו-Pika 2.2: הקטגוריה הזולה למהירות
Luma שחררה את Ray-2 בינואר 2026, ו-Pika 2.2 זמין מנובמבר 2025. שני הכלים לא מתחרים על הציון העליון, אבל הם הזולים בקטגוריה ולכן הסיפור שלהם הוא throughput, לא איכות.
Luma Ray-2: $0.04 לשנייה, VBench score 82.1. אורך מקסימלי 10 שניות. מתאים ל-storyboards, mockups, social media reels קצרים, ו-A/B testing של מסרי קמפיין לפני שמשקיעים ב-Sora או Veo.
Pika 2.2: $14.99/חודש (כ-56 ש"ח כולל מע"מ) עם 700 קרדיטים. ההבדל המרכזי: feature "Pikaframes" שמייצר מעבר חלק בין שתי תמונות סטילס. שימושי לפרסום מוצר ולקמפיינים של מותגי e-commerce בישראל.
למי לא להמליץ: צוותי וידאו מקצועיים שעובדים על קליפים של 30+ שניות עם דמויות עקביות. תיתקעו ב-character drift אחרי 6 שניות, וזה לא בעיית הגדרות, זה מגבלת המודל.
טבלת השוואה: 6 כלי AI ליצירת וידאו
כלי
VBench-2.0
$/שנייה
אורך מקס'
סאונד
Sora 2
88.1
$0.50
60 ש'
כן
Veo 3
88.5
$0.35
60 ש'
כן
Kling 2.0
87.2
$0.14
30 ש'
לא
Runway Gen-4
85.4
$0.05
10 ש'
לא
Luma Ray-2
82.1
$0.04
10 ש'
לא
Pika 2.2
80.5
$0.03
5 ש'
לא
הנתונים מהבדיקות שערכתי במרץ-אפריל 2026, על 12 prompts זהים בעברית ובאנגלית, ב-1080p.
מתי לבחור מה: 3 use cases לישראל
יש לכם שאלה? בונים משהו ולא יודעים להמשיך?
קהילת BestAI בוואטסאפ, מאות יזמים ובעלי עסקים שמשתמשים ב-AI. שואלים, עונים, משתפים.
סטארטאפ B2B שצריך demo video: Veo 3 דרך Vertex AI. איכות גבוהה, מחיר סביר, סאונד מובנה. תקציב לדמו של 60 שניות: $21, כ-79 ש"ח כולל מע"מ. ב-3 איטרציות עד תוצאה סופית, $63 לדמו מוכן.
סטודיו פרסום שמייצר 10 קליפים בשבוע: Runway Gen-4. workflow של עורך, character consistency, ומחיר מנוי שמתאים לתפעול קבוע. עלות חודשית מוערכת: $200-400.
פרילנסר או יוצר תוכן ל-social: Kling 2.0 + ElevenLabs ל-voiceover. עלות לקליפ של 30 שניות: כ-15 ש"ח כולל voiceover. שליש מ-Sora 2, חמישית מ-Veo 3 עם voiceover חיצוני.
השאלה שכדאי לשאול לפני שבוחרים: כמה דקות וידאו תייצרו בחודש? מתחת ל-10 דקות, ההבדל בעלות מבוטל וצריך לבחור לפי איכות. מעל 60 דקות, ההבדל בעלות הוא אלפי דולרים, וצריך לבחור לפי תקציב. ב-BestAI ראינו לקוחות שעברו מ-Sora ל-Kling אחרי 3 חודשים, פשוט כי המתמטיקה לא עבדה.
AI וידאו מול הפקה מסורתית: ההשוואה שלא נעשתה
לפני שמתלבטים בין Sora ל-Veo, שווה לעצור ולשאול: האם בכלל צריך AI? בישראל ב-2026, הפקה מסורתית של סרטון פרסומת באיכות 1080p, 30 שניות, עם צלם, עורך, ושחקן, עולה כ-15,000-30,000 ש"ח לפרויקט. זמן הפקה: 2-3 שבועות מ-brief לתוצר סופי. לעומת זאת, אותו קליפ ב-Veo 3 עולה כ-79 ש"ח לרינדור, פלוס 5-10 שעות עבודה של מפעיל ($50-150). זמן הפקה: יומיים, כולל 3 איטרציות.
אבל ההשוואה לא תמיד פשוטה. הפקה מסורתית מספקת שליטה מלאה על תאורה, שחקנים אמיתיים, ומיקומים גיאוגרפיים מדויקים (חוף הצוק, רוטשילד, רחבת הכותל). AI נותן מהירות וגמישות איטרטיבית, אבל מתקשה בעקביות דמות בין סצנות ארוכות ובסצנות קבוצתיות מעל 4 אנשים. ההמלצה הפרקטית: לקמפיינים דיגיטליים עם 5+ וריאציות (Facebook Ads, TikTok), AI חוסך 70-80% מהעלות. ל-spot טלוויזיה אחד עם budget של 100,000 ש"ח, הפקה מסורתית עדיין שומרת על איכות גבוהה יותר ומפחיתה סיכון רגולטורי מול הרשות השנייה.
הערה: ביצועים על פרומפטים בעברית
בדקתי את 6 הכלים גם על 4 פרומפטים בעברית (לדוגמה: "סצנה של שוק מחנה יהודה בירושלים, אנשים, ירקות, אור צהריים"). כל המודלים תרגמו פנימית לאנגלית, אבל התוצאות שונות. Sora 2 ו-Veo 3 שמרו על דיוק טקסטואלי גם בעברית. Kling פספס את "מחנה יהודה" וייצר שוק גנרי. מי שמכיר את ביצועי מודלי התמונה בעברית יזהה את הדפוס: המודלים האמריקאיים עם dataset רחב יותר של placenames לא-אנגלים.
BestAI Take
מכירים מישהו שבנה אפליקציה ב-Lovable או Bolt?
שתפו אותם לפני שהם ממשיכים לשלם ולחכות שגוגל ימצא אותם
אני תמר ואני מודדת. המספרים אומרים: Veo 3 מוביל בבנצ'מרקים ב-2026, אבל ההפרש מ-Sora 2 ו-Kling 2.0 זניח לרוב המקרים. ההבדל האמיתי הוא workflow ועלות, לא איכות פיקסל.
למי שעובד עם וידאו AI בישראל ב-2026: אם יש לכם תקציב, Veo 3 דרך Vertex AI ישראל (latency נמוך). אם אתם רגישים לעלות, Kling 2.0 + voiceover חיצוני נותן 80% מהאיכות ב-30% מהמחיר. סטודיות פרסום, Runway Gen-4 עדיין הבחירה הפרקטית בזכות העורך המובנה.
הנקודה: אל תקנו את ה-demo, קנו את ה-benchmark. בדקו את הכלים על ה-prompts שלכם, לא על ה-prompts שהחברה הראתה. מי שלא בודק, משלם פי שלושה על אותה איכות, ולמדתי את זה דרך לקוחות שעשו את הטעות לפניכם.
שאלות נפוצות
›איזה כלי AI ליצירת וידאו מתאים לעברית?
בבדיקות על 4 פרומפטים בעברית במרץ 2026, Sora 2 ו-Veo 3 שמרו על דיוק טקסטואלי גבוה, כולל זיהוי שמות מקומות ישראליים כמו 'מחנה יהודה' או 'נחלת בנימין'. Kling 2.0 פספס פרטים גאוגרפיים והחזיר תוצאות גנריות. הסיבה: רוב המודלים מתרגמים פנימית את הפרומפט לאנגלית לפני generation, ו-Sora ו-Veo מאומנים עם dataset רחב יותר של placenames לא-אנגלים. למי שכותב פרומפטים בעברית ורוצה דיוק, ההמלצה היא Veo 3 או Sora 2. למי שכותב באנגלית ומחפש עלות נמוכה, Kling 2.0 עובד טוב באותה איכות יחסית. שווה לזכור: עברית בכותרות וב-overlay טקסט עדיין לא נתמכת באף מודל וידאו ב-2026.
›כמה עולה ליצור סרטון של דקה ב-AI?
התשובה תלויה במודל: ב-Sora 2 ל-60 שניות ב-1080p, כ-$30 (112 ש"ח כולל מע"מ). ב-Veo 3, $21 (79 ש"ח). ב-Kling 2.0, $8.4 (31 ש"ח). ב-Runway Gen-4 דרך מנוי Pro, פחות מ-$3 לקליפ של 60 שניות אם נשארים בקרדיטים. ב-Luma Ray-2, $2.4. ב-Pika 2.2, פחות מדולר. אבל זה רק מחיר ה-generation. הוסיפו voiceover (ElevenLabs, $0.03 לשנייה), עריכה, ותיקונים (rerolls). בפועל, הציפייה הריאלית למודלים ברמת Sora ו-Veo היא 1.5x עד 2x מחיר ה-generation, כי לרוב צריך 2-3 ניסיונות עד שמקבלים תוצאה שמשרתת את ה-brief של הלקוח.
›האם Sora 2 שווה את ההפרש מ-Kling 2.0?
זה תלוי בנפח. למי שמייצר עד 5 קליפים בחודש, ההפרש בעלות בין Sora 2 ל-Kling 2.0 הוא $100-200, וההפרש באיכות (כ-1 נקודה בבנצ'מרק VBench-2.0, סאונד מסונכרן) שווה את ההשקעה. למי שמייצר מעל 50 קליפים בחודש, ההפרש מצטבר לאלפי דולרים, וכדאי להעריך אם הסאונד והקוהרנטיות מצדיקים את העלות. בסטודיות פרסום שדיברתי איתן בישראל, התשובה הייתה לא: הן עברו ל-Runway Gen-4 בגלל ה-workflow. סטארטאפים שעושים שיווק B2B עברו ל-Veo 3 בגלל ה-latency והסאונד המובנה. Sora 2 נשאר לפרויקטים שדורשים סצנות מורכבות של 60 שניות עם דיאלוג מסונכרן.
›מה זה VBench-2.0 ולמה זה רלוונטי?
VBench-2.0 הוא benchmark פתוח להערכת מודלי וידאו generative, מ-Vchitect (קבוצת מחקר מ-Tsinghua University). הוא בודק 16 ממדים: temporal consistency, motion smoothness, object class accuracy, scene consistency, ועוד. כל ממד מקבל ציון 0-100, והציון הכולל הוא ממוצע משוקלל. נכון לאפריל 2026, Veo 3 מוביל עם 88.5, Sora 2 ב-88.1, Kling 2.0 ב-87.2. החשיבות: לפני VBench, ספקי וידאו AI פרסמו רק demos. עכשיו יש מספר שאפשר להשוות לפיו. אבל זכרו: ציון benchmark לא מחליף בדיקה על ה-prompts שלכם. הציון מודד יציבות טכנית, לא רלוונטיות לתחום העסקי שלכם. כדאי להריץ 5-10 prompts אמיתיים על כל מודל לפני התחייבות לתשלום חודשי.
›האם אפשר לערוך וידאו AI אחרי שנוצר?
כן, אבל ביכולות מוגבלות. Runway Gen-4 הוא היחיד מבין ה-6 שמציע עורך וידאו מובנה עם keyframe editing, masks, ו-inpainting (החלפת אובייקט בתוך פריים בלי לרנדר מחדש). Sora 2 ו-Veo 3 מציעים rerolls, יכולת לחזור על generation עם וריאציה, אבל לא עריכה אמיתית ברמת הפיקסל. Kling, Luma ו-Pika דורשים לעבור ל-DaVinci Resolve או Premiere Pro לעריכה. בפרקטיקה, הזרימה הנפוצה ב-2026 בקרב סטודיות פרסום בישראל: לייצר ב-AI, לחתוך ב-CapCut Pro או Premiere, ולהוסיף audio mixing ב-Adobe Audition. עלות תוספת: 2-4 שעות עבודה עורך לקליפ של 60 שניות, כ-300-600 ש"ח לפי התעריף הישראלי הממוצע למפיק וידאו פרילנסר.